National Anti Ragging Help Line : 1800-180-5522 (24x7, Toll Free)

Awards & Achievements

We provide the ‘Best outgoing student’ and ‘Best academic performer’ awards to B.Sc, P.B. B. Sc & M. Sc Nursing students.

Year Name of the student Name of the award
2015 Anuja Abraham,
B. Sc Nursing
Best outgoing student
Anujarani Augustine
B.Sc Nursing
Best academic performer
Neenu Paulose,
P.B.B. Sc Nursing
Best outgoing student
Manasa Thampi,
P.B.B. Sc Nursing
Best academic performer
2016 Sreelakshmi M.S,
B.Sc Nursing
Best outgoing student
Anu Lalan,
B.Sc Nursing
Best Acacdemic Performer
Sigi B.S,
P.B.B. Sc Nursing
Best outgoing student
Syamili Anil C.A,
P.B.B. Sc Nursing
Best Acacdemic Performer
2017 Ann Maria Joy,
B.Sc Nursing
Best outgoing student
Sandra Sabu,
B.Sc Nursing
Best Acacdemic Performer
Henna Scaria,
P.B.B. Sc Nursing
Best outgoing student
Anuragi K.R,
P.B.B. Sc Nursing
Best Acacdemic Performer
Dezzelin Stanly Fernandez,
M. Sc Nursing
Best Acacdemic Performer

Central Zone A – Arts competition prize winners

Year Name Prize and item
2010 Rakhi V.R. I prize in Mimicry
Eby Cherian III prize in Solo song
Christy III prize in Solo song
2011 Rakhi V.R. II prize in Mimicry
Nithya Niya I prize in English story writing
Christy Maria II prize in Malayalam story writing
Christy Maria I prize in Malayalam poetry writing
Christy Maria III prize in Malayalam Elocution
2012 Jyothy Thomas I prize in Recitation
Athidhy M. Augustine I prize in Elocution
Febi M. II prize in Essay writing
Surumi II prize in pencil drawing
Stephy Raphael III prize in floor decoration
Meriam Elizabeth III prize in Essay writing
2013 Christy Maria I prize in Malayalam Elocution
Anju Raj II prize in Malayalam poetry
Soniya I prize in Malayalam Essay
Mary Anjana I prize in English Essay
Mary Anjana II prize in English Elocution
Merin Thampy III prize in Monoact
Merin Thampy I prize in English Recitation
Namitha Ms. SNA
2014 Anju Raj I prize in Malayalam poetry writing
Reshma Paul I prize in Solo song
Reshma Paul I prize in Mappilapattu
Mary Anjana III prize in English Elocution
Mary Anjana III prize in English poetry
Merin Thampy I prize in Malayalam Elocution
Merin Thampy I prize in English story writing
Merin Thampy I prize in Monoact
Alma and Party I prize in group song
Tincy Thomas III prize in Malayalam story writing
Neethu George and party III prize in Mime
Merin Thampy Kalathilakam
2015 Keerthana S. Nair I prize in Recitation
3 rd prize in solo song
Ann Mariya Joy 1st prize in Malayalam elocution
1st prize in Mono act
Rachel George 1st prize in recitation English
Amitha Thomas 1st prize in story writing Malayalam
Jessica Joy 1st prize in Elocution English
Ancy M.I 2nd prize in pencil drawing
2nd prize in on the spot painting
Anu Lalan, Keerthana S. Nair, Sherin Thomas 1st prize in quiz competition
Ancy M.I, Celeste Benny, Anuja Ann Glison 1st prize in poster presentation
2016 Anjitha N.J 1st prize in Mappilappattu
2nd prize in Solo song
3rd prize in recitation Malayalam
Brami Tomy 1st prize in recitation English
Amitha Thomas 1st prize in Malayalam elocution
Rachel George 1st prize in English elocution
Reshma& Party 3rd prize in group dance
Helen & Party 1st prize in mime
Elizabeth Joseph 3rd prize in English essay
Anjana P. Andrews 3rd prize in English poetry
Ashna Ali, Elmy P. Saju, Sreerekha 1st prize in poster presentation
Anu Lalan, Celeste, Sherin 2nd prize in quiz competition
2017 Athul Rajan Kalaprathibha
Celeste Benny 2nd Prize in Floor Decoration
Mariya Rose 3rd Prize in Essay Writiing English
Arathy George 3rd Prize in Story writing English
Rachel George 1st Prize in Debate Competetion
2nd Prize in English Elocution
3rd Prize in Personality Contest
Elizebath E 2nd Prize in Elocution Malayalam
Ashna Ali 1st Prizein English Recitation
1st Prizein Debate Competetion
Annmariya Joy 1st Prize in Monoact
2nd Prize in Mimicry
Athul Rajan 1st Prize in Mappilapattu
2nd Prize in Solo Song
Anjaly Das 2nd Prize in Solo Song
Anjitha N J 1st Prize in Mappilapattu
Anjana P Andrews & Team 3dr Prize in Skit
Merdia & Team 3dr Prize in Mime
Reshma T K 3dr Prize in Bharatanatyam
3rd Prizein Folk Dance
Thomas Binu 1st Prize in Personality Contest
3rd Prize in Fancy Dress
Mary Marteena 2nd Prize in Personality Contest

State level Arts competition

Year Name Prize and item
2010 Rakhi V.R. II prize in Mimicry
2013 Christy Maria Jose III prize in Malayalam Elocution
Merin Thampy II prize in English Recitation
2014 Reshma Paul III prize in solo song
2015 Reshma Paul II Prize in Solo Song
2016 Namitha T.S Miss SNA, I Prize
Anulalan & Team II Prize in Quiz Competetion
Rachel George III Prize in English Recitation
2017 Ashna Ali II prizein English Recitation
Anjitha N J III Prize in Mappilapattu
Athu Rajan II Prize in Mappilapattu
Thomas Binu I Ruuner up,Personality Contest
Mary Marteena I Ruuner up,Personality Contest

Sports competition

Year Name Prize and item
2012 Vineetha Lalu I prize in shot put
2013 Vineetha Lalu I prize in shot put
Vineetha Lalu II prize in discus throw
Eunice Benjamin I prize in caroms
Sreelakshmi M.S. II prize in long jump
Anuja Abraham III prize in 100 race
Alana III prize in chess
Elizabeth and team II prize in 400 m relay
2014 Donamol III prize in caroms
2015 Ann Selex Dsilva 1st prize in Javelin throw
Sreelekshmi Ist prize in long jump
Stelphy Philip 2nd prize in Long lump
Alana 3rd prize in chess
Sreelakshmi M.S, Chinju C.V,
Stelphy Philip, Elizabeth Reji
1st prize in relay
2016 Sreelakshmi M.S 2nd prize in long jump
Ann Selex Dsilva 2nd prize in Javelin Throw
2017 Thomas Binu 1st Prize in 100 mtr Race
Shreya Shaji Ist Prize in 100 mtr Race
Ist Prize in 200 mtr Race
Hanna Kuriakose 2nd Prize in 200 mtr Race
Ann Selex D’Silva 1st Prize in Javelin Throw
Elmy P Saju 2nd Prize in Javelin Throw
Anila N Tomy 3rd Prize in Long Jump
Sharon Thomas , Emil Raju 3rd Prize in Shot Put
Ashna Ali 3rd Prize in Carroms
Anjana Rose Antony 1st Prize in Chess
Shreya Shaji & Team 1st Prize 4x100 Mtr Relay
Thomas Binu & Team 1st Prize 4x100 Mtr Relay